Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Powerslide Storm 110 Skates come in all black. It's a fast and versatile setup with frames out of the box having 3x110mm wheels, but they also allow for skating 4x80mm wheels when wanting quickness and agility.
The Storm mold was released in 2024 and became very popular. Like the Imperial boot it has 2pt 165mm frame mount spacing, but with a wider fit throughout and less cutouts for increased response. ADC10 aluminum frames hold Powerslide's Spinner Wheels (full profile) and Wicked ABEC9 bearings. 2 in 1 frames (3x110 or 4x80) keeps your options open which is nice. Removable MyFit FatBoy Liners mold naturally to provide excellent comfort, but can also be heat molded. Height adjustable cuff bolts rotate to customize feel and support to your liking. Cuff buckles, micro-adjustable 45-degree buckles, and standard lacing make up the closures.
They do not come with a brake, however, they are compatible with the Urban Inline Skate Brake Mount Large when riding with 110mm wheels and the Small if choosing to skate 4x80mm.
Sizing Tip:
Unisex model based on US Men's Sizing
| Model Year | 2023-2024 |
|---|---|
| Skate Type | Urban |
| Skill Level | Intermediate and Better |
| Weight | 1758g (US 8.0-9.0 EU 41-42) |
Specifications
| BOOTS | Storm |
|---|---|
| Construction | TPO |
| Cuff | Adjustable High Cuff |
| Liners | MyFit FatBoy Dual Fit Liner |
| Heat Moldable | Yes (Liners) |
| Closures | Cuff Buckle 45° Micro Adjustable Ratchet Buckle Standard Lacing |
| Mounting | 165mm |
| FRAMES | Powerslide Surface 2 in 1 |
|---|---|
| Material | ADC10 Aluminum |
| Mounting | 165mm |
| Length | 10.2” Axle to Axle (260mm) |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Stock Wheel Setup | 3x110mm |
| Max Wheel Size | 110mm or 84mm |
| Axles | One-Piece 8mm |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Powerslide Spinner 110mm 88A |
| Bearings | ABEC9 |
| Brake | Not Included Compatible with Urban Inline Skate Brake Mount LG Brake for 3x110 ; SM Brake for 4x80 |
| Axle for Brake Removal | Not Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 908445 |
| Time | 2 Years |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| POWERSLIDE STORM SKATE SIZING CHART Unisex Model Based on US Men's Sizing |
|||
|---|---|---|---|
| STORM (Men's) |
WOMEN'S | CM | EU |
| 5.5-6.0 | 6.5-7.0 | 23.4-24.1 | 37-38 |
| 7.0-7.5 | 8.0-8.5 | 24.8-25.6 | 39-40 |
| 8.0-9.0 | 9.0-10.0 | 26.3-26.9 | 41-42 |
| 10.0-10.5 | 11.0-11.5 | 27.7-28.3 | 43-44 |
| 11.0-12.0 | 29.0-29.8 | 45-46 | |