Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The K2 Alexis 80 BOA Women's Skates are low maintenance and very easy to use. They come with comfortable soft boots that are very breathable and require no break-in period. BOA Turn-Dial Speed Lacing gives you the perfect wrap in seconds with steel cords that pull together with a twist of the dial and release by pulling the dial outward. There are no laces that can loosen or get in the way.
The frames are made of plastic which helps reduce the vibrations of the road. They are riveted on, meaning that they are not removable or adjustable. This also means that you won't have to mess with them at any point. The 80mm 80A wheels hold ABEC5 bearings inside which makes them smooth, steady, and perfect for beginner or returning skaters skating indoors or out.
Sizing Tip:
Based on US Women's Sizing
| Model Year | 2025 (released 2023) |
|---|---|
| Skate Type | Recreational |
| Skill Level | Beginner |
| Weight | 1119g (US 8.0 EU 39.0 without brake) |
Specifications
KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
Boa® Fit System |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Soft Boot |
| Cuff | Stability Plus |
| Liners | Fixed - Not Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Velcro Power Strap BOA Speed Lacing |
| Mounting | Riveted |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Composite Plastic |
| Mounting | Riveted |
| Length | 10.0” Axle to Axle (254mm) |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x80mm |
| Max Wheel Size | 80mm |
| Axles | Two-Piece 6mm, 4mm Hex |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | K2 80mm 80A |
| Bearings | ABEC5 |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Not Included Compatible with Sonic 6mm Round Extender Axle |
| Skate Tool | Not Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | I230200401 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| K2 Alexis WOMEN'S INLINE SKATE SIZING CHART Based on US Women's Sizing | ||||
|---|---|---|---|---|
ALEXIS | CM | US Women's | US Men's | EU |
| 4.0 | 21.0 | 4.0 | 3.0 | 34.0 |
| 5.0 | 22.0 | 5.0 | 4.0 | 35.0 |
| 6.0 | 23.0 | 6.0 | 5.0 | 36.0 |
| 6.5 | 23.5 | 6.5 | 5.5 | 36.5 |
| 7.0 | 24.0 | 7.0 | 6.0 | 37.0 |
| 7.5 | 24.5 | 7.5 | 6.5 | 38.0 |
| 8.0 | 25.0 | 8.0 | 7.0 | 39.0 |
| 8.5 | 25.5 | 8.5 | 7.5 | 39.5 |
| 9.0 | 26.0 | 9.0 | 8.0 | 40.0 |
| 9.5 | 26.5 | 9.5 | 8.5 | 40.5 |
| 10.0 | 27.0 | 10.0 | 41.5 | |
| 10.5 | 27.5 | 10.5 | 42.0 | |
| 11.0 | 28.0 | 11.0 | 42.5 | |