Rollerblade Microblade
Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Rollerblade Microblade Skates in Black/Pink are as beautiful as they are fun. They have a push-button to adjust the sizing to 4 different lengths to grow with your child or to be shared among siblings and friends. Skates 4x72mm out of the box with the ability to skate 3x80mm when ready!
Rollerblade Microblade Skates have a supportive fit with plastic cuff and buckles that are easy to use. A Velcro 45-degree strap and standard lacing closure help secure feet comfortably inside. Junior fit liners have a good amount of padding with mesh on the outside that provides a lot of breathability. Below are Lo-Bal composite frames that are easy to balance on as they are low to the ground with a monocoque design (attached to the boot). The frames hold 4x72mm wheels but they have an extra axle hole in the middle of the frame so that your little one can upgrade to a faster 3x80mm wheel configuration when ready. The brake comes attached.
If you are looking for a specific part, check out the Microblade Components List.
| Model Year | 2025 |
|---|---|
| Skate Type | Recreational |
| Skill Level | Beginner |
| Weight | 970g (US 2.0-5.0 EU 33-36.5) |
Specifications
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Soft Boot |
| Cuff | High |
| Liners | Adjustable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45° Powerstrap Standard Lacing |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Lo-Bal Composite |
| Mounting | Monocoque |
| Length | TBD |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Axles | 6mm Two-Piece Axles Microblade 09202600001 |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Rollerblade 72mm/80A |
| Max Wheel Size | 80mm |
| Bearings | Rollerblade SG3 |
| Brake | Included Microblade Brake |
| Axle for Brake Removal | Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 86B0751530 NJ02 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | Vietnam |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure both feet with socks similar to those in which you intend to skate. Then use the measurement of the longest point and reference the model-specific size chart to determine size. How to Measure Your Feet for Skates. | |
| Proper fit has the toes not being cramped against the front. Toes may slightly brush the front as heels will settle back when in the skating position. Try on skates indoors while in a seated position. Lace and buckle both skates, tap your heels to the floor, and then stand and bend your knees to simulate the skating position. How to Try on Inline Skates for Fit. | |
| Microblade General Sizing: Ordering based on normal shoe size works for most. |
| Size | CM | US |
|---|---|---|
| Y11.0 - 1.0 | 17.1 - 20.5 | 11J - 1 |
| 2.0 - 5.0 | 21.0 - 23.0 | 2 - 5 |
| 5.0 - 8.0 | 23.0 - 26.0 | 5 - 8 |