Rollerblade Macroblade 90 BOA
Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Rollerblade Macroblade 90 BOA Women's Skates come out of the box at 4x90, with frames that can also skate 3x100. They also incorporate BOA turn-dial speed lacing. At 90mm, they are quick and agile with versatility to fitness train or just have fun.
Macroblade skates use fixed aluminum frames, but these have an extra axle hole in the center so that they can hold a max of 3x100mm when wanting to gain some speed. At either wheel size, they are fast and fun. The boots are made out of strong and comfortable engineered mesh that feels amazing on long rides with a lot of ventilation and great padding. They come with footboard sizers so that you can optimize the fit if you are in between sizes. The cuff buckle provides good stability and the BOA lacing provides an incredible wrap with the just a twist of a dial.
Features Rollerblade 90mm 84A Wheels with SG9 Bearings. Skates come with a brake attached.
| Model Year | 2024 |
|---|---|
| Skate Type | Cross-Training, Recreational |
| Skill Level | Intermediate |
| Weight | TBD |
Specifications
KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
Boa® Fit System |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Engineered Mesh |
| Cuff | High |
| Liners | Fixed - Not Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle BOA Lacing |
| Mounting | Monocoque |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Mounting | Monocoque |
| Length | 11” Axle to Axle (280mm) |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x90mm |
| Max Wheel Size | 3x100mm |
| Axles | Two-Piece 8mm Axles, 4mm Hex Rollerblade Two-Piece Omega 8mm Axles Item# 09202200001 |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Rollerblade 90mm 84A |
| Bearings | Rollerblade SG9 |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 07400100956 |
| Time | 6 Months |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | Vietnam |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure both feet with socks similar to those in which you intend to skate. Then use the measurement of the longest point and reference the model-specific size chart to determine size. How to Measure Your Feet for Skates. | |
| Proper fit has the toes not being cramped against the front. Toes may slightly brush the front as heels will settle back when in the skating position. Try on skates indoors while in a seated position. Lace and buckle both skates, tap your heels to the floor, and then stand and bend your knees to simulate the skating position. How to Try on Inline Skates for Fit. | |
| GENERAL MACROBLADE SIZING GUIDELINES: Ordering US shoe sizes works for most. Add .5cm to the measurement for extra room at the toe or if you have wider feet. |
| Macroblade Size | CM | EU |
|---|---|---|
| 5.0 - 5.5 | 21.6 - 22.5 | 35 - 36 |
| 6.0 - 6.5 | 22.6 - 23.5 | 36.5 - 37 |
| 7.0 - 7.5 | 23.6 - 24.5 | 38 - 38.5 |
| 8.0 - 8.5 | 24.6 - 25.5 | 39 - 40 |
| 9.0 - 9.5 | 25.6 - 26.5 | 40.5 - 41 |
| 10.0 - 10.5 | 26.6 - 27.5 | 42 - 42.5 |