Boa Turn-Dial Speed Lacing !
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The K2 VO2 S 90 Boa Inline Fitness Skates have everything you need for a low-impact workout, with 90mm being a good blend of speed and agility. K2 soft boots are comfortable and the patented one-sided frames are unique and bring out more color from the wheels. Vortech Ventilation works to move air swiftly under the toe through the back of the skate to keep feet cool and dry. VO2 Cuffs offer security around the ankles with good forward flex. This version with Boa Turn-Dial Speed Lacing allows for on-the-fly adjustment and a perfectly even wrap every time. Sized in men's sizing, but marketed toward all as a unisex model.
K2's second edition one-sided frames have fixed 8mm axles welded to the frames. Screws on the wheel side allow for easy access to change or rotate wheels and bearings when needed. Features K2 90mm 83A Wheels with TwinCam ILQ9 Classic Plus Bearings. Comes with a brake attached.
Sizing Tip:
Unisex model based on US Men's sizing
| Skate Type | Cross-Training |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Weight | 1547g (US 9.0 EU 42) |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| Boa® Fit System A steel cord tightens evenly around the foot for a precision fit and even on-the-fly adjustments. Lifetime guarantee. Push dial in to spin and tighten. Pull dial out for quick release. |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Soft Boot |
| Cuff | VO2 Cuff |
| Liners | Fixed - Not Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Velcro Power Strap K2 Speed Lacing |
| Mounting | Monocoque |
| FRAMES | VO2 S One-Sided |
|---|---|
| Material | Extruded Aluminum |
| Mounting | Monocoque |
| Length | 11.0” Axle to Axle |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x90mm |
| Max Wheel Size | 90mm |
| Axles | Two-Piece 6mm |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | K2 90mm 83A |
| Bearings | TwinCam ILQ9 Classic Plus |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Not Needed - Hardware Included for Brake Removal |
| Skate Tool | Not Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | I2202026 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| K2 VO2 Men's INLINE SKATE SIZING CHART Unisex model based on US Men's Sizing |
||||
|---|---|---|---|---|
|
VO2 |
CM |
US Men's |
US Women's | EU |
| 5.0 | 23.0 | 5.0 | 6.0 | 36.5 |
| 6.0 | 24.0 | 6.0 | 7.0 | 38 |
| 6.5 | 24.5 | 6.5 | 7.5 | 39 |
| 7.0 | 25.0 | 7.0 | 8.0 | 39.5 |
| 7.5 | 25.5 | 7.5 | 8.5 | 40 |
| 8.0 | 26.0 | 8.5 | 9.0 | 40.5 |
| 8.5 | 26.5 | 8.5 | 9.5 | 41.5 |
| 9.0 | 27.0 | 9.0 | 10.0 | 42 |
| 9.5 | 27.5 | 9.5 | 10.5 | 42.5 |
| 10.0 | 28.0 | 10.0 | 11.0 | 43.5 |
| 10.5 | 28.5 | 10.5 | 44 | |
| 11.0 | 29.0 | 11.0 | 44.5 | |
| 11.5 | 29.5 | 11.5 | 45 | |
| 12.0 | 30.0 | 12.0 | 46 | |
| 12.5 | 30.5 | 12.5 | 47 | |
| 13.0 | 31.0 | 13.0 | 48 | |
| 14.0 | 32.0 | 14.0 | 49 | |