Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The K2 F.I.T. 80 BOA Men's Skates are great for some recreational fun on the roads or for a beginner in the rink. K2's original Softboots are immediately comfortable without any break in. They provide plenty of ventilation which is great for keeping your feet dry on long rides. The BOA Turn-Dial Speed Lacing is guaranteed for life because the steel cords are so strong. Get an even wrap in seconds with the turn of a dial or release and get your feet out of the skates even faster by just pulling the dial outward.
The composite plastic frames underneath are not removable or adjustable making them very low maintenance. The plastic helps distribute the energy of rough terrain so that you experience less disturbance from the vibrations in the road. The 80mm 80A wheels are the perfect size and hardness for newbies with ABEC5 bearings that provide a steady roll. Even though the wheels are made for outdoor use they can also be used indoors if you'd like to take them to the rink!
Sizing Tip:
Based on US Men's Sizing
| Model Year | 2025 (Released 2023) |
|---|---|
| Skate Type | Recreational |
| Skill Level | Beginner |
| Weight | 1202g (US 9.0 EU 42 without brake) |
Specifications
KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
Boa® Fit System |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Soft Boot |
| Cuff | Stability Plus |
| Liners | Fixed - Not Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Velcro Power Strap BOA Speed Lacing |
| Mounting | Monocoque |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Composite Plastic |
| Mounting | Monocoque |
| Length | 10.5” Axle to Axle |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x80mm |
| Max Wheel Size | 80mm |
| Axles | Two-Piece 6mm |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | K2 80mm 80A |
| Bearings | ABEC5 |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Not Included Compatible with Sonic 6mm Round Extender Axle |
| Skate Tool | Not Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | I230200301 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| K2 F.I.T. Men's INLINE SKATE SIZING CHART Based on US Men's Sizing |
||||
|---|---|---|---|---|
|
F.I.T. |
CM |
US Men's |
US Women's | EU |
| 5.0 | 23.0 | 5.0 | 6.0 | 36.5 |
| 6.0 | 24.0 | 6.0 | 7.0 | 38 |
| 6.5 | 24.5 | 6.5 | 7.5 | 39 |
| 7.0 | 25.0 | 7.0 | 8.0 | 39.5 |
| 7.5 | 25.5 | 7.5 | 8.5 | 40 |
| 8.0 | 26.0 | 8.5 | 9.0 | 40.5 |
| 8.5 | 26.5 | 8.5 | 9.5 | 41.5 |
| 9.0 | 27.0 | 9.0 | 10.0 | 42 |
| 9.5 | 27.5 | 9.5 | 10.5 | 42.5 |
| 10.0 | 28.0 | 10.0 | 11.0 | 43.5 |
| 10.5 | 28.5 | 10.5 | 44 | |
| 11.0 | 29.0 | 11.0 | 44.5 | |
| 11.5 | 29.5 | 11.5 | 45 | |
| 12.0 | 30.0 | 12.0 | 46 | |
| 12.5 | 30.5 | 12.5 | 47 | |
| 13.0 | 31.0 | 13.0 | 48 | |
| 14.0 | 32.0 | 14.0 | 49 | |