Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Cougar 7001 Pro Big 3 Urban Skates are fast, strong and agile even with large 110mm wheels. The 7001 boots are sleek in design with toughness and breathability to freestyle or cover distances.
The 7001 Pro Urban Skates are the pure play urban skate setup at 4x80mm from Cougar Skates. They are quick to get up and down from speed with a low-profile design that offers control and stability over responsive that make them perfect for freestyle skating. The boots have aluminum frame mounting holes at the base to allow for 2pt 165mm, 180mm, or 195mm mount frames. So, a ton of other frames are compatible should you want to change configurations later. Memory foam with lycra cloth are good for all day skating adventures. Below are strong and responsive CNC machined aluminum frames (2pt 165mm) with fast chrome bearings and 85A wheels.
| Skate Type | Urban |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate and Better |
| Weight | 1738g (US 8.5-9.5 EU 41-42) |
Specifications
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Molded Plastic Shell with Vents |
| Cuff | Medium Adjustable |
| Liners | Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Plastic Cuff Buckle 45° Micro Adjustable Ratchet Buckle Standard Lacing |
| Mounting | 165mm, 180mm, 195mm |
| FRAMES | Cougar 165mm |
|---|---|
| Material | 6-Series Aluminum Alloy |
| Mounting | 165mm |
| Length | 9.57" or 243mm |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Laterally |
| Stock Wheel Setup | 4x80mm |
| Max Wheel Size | 4x80mm |
| Axles | One-Piece 8mm Torx T25 Aluminum Axles |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Cougar Wheels 80mm 85A |
| Bearings | ABEC-11 Chrome Bearing |
| Brake | Not Included |
| Axle for Brake Removal | Not Included |
| Skate Tool | Not Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number |
MZS7001 PRO
|
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure both feet with socks similar to those in which you intend to skate. Then use the measurement of the longest point and reference the model-specific size chart to determine size. How to Measure Your Feet for Skates. | |
| Proper fit has the toes not being cramped against the front. Toes may slightly brush the front as heels will settle back when in the skating position. Try on skates indoors while in a seated position. Lace and buckle both skates, tap your heels to the floor, and then stand and bend your knees to simulate the skating position. How to Try on Inline Skates for Fit. |
| Cougar Urban Skate Size | Fit For (mm) | EU | UK |
|---|---|---|---|
| 5.0 - 6.0 | 233 - 240 | 37 - 38 | 4 - 5 |
| 7.0 - 8.0 | 253 - 260 | 39 - 40 | 6 - 7 |
| 8.5 - 9.5 | 268 - 275 | 41- 42 | 7.5 - 8.5 |
| 9.5 - 10.5 | 278 - 285 | 43 - 44 | 8.5 - 9.5 |
| 10.5 - 11.5 | 288 - 295 | 45 - 46 | 9.5 - 10.5 |