The Bauer Vapor 3X Pro Skates provide truly elite performance, fit and comfort for ultimate confidence on the biggest stage.
Playing Style
Fit Profile
Level of Play
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Curv Composite boot is one of the very best in the game today and sets the bar in terms of weight, responsiveness and heat molding. Unlike years past, this Vapor 3X Pro boot also utilizes a medium fit profile (Fit 2) from their 3D Fit System, unlike the traditionally shallow and narrow fit.
The one-piece injected Flex Facing System is a huge upgrade this year. Unlike traditional, one-dimensional eyelets; Bauer gives players even more lateral agility while simultaneously increasing forward flex. To top it off, the unique eyelet shapes better lock-in laces throughout the game!
Below the boot, the Bauer Vapor 3X Pro boasts Labeda Millenium wheels and HiLo Swiss bearings sitting inside of a CNC aluminum HiLo chassis. All three components attach to the full composite outsole that better transmits power into the skating stride compared to its plastic counterparts.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Level of Play | Elite |
| Fit Profile | Medium |
| Weight | 1,219 grams (Size 9) |
| Heritage | Vapor 2XR / XR800 /X800R / X90R / XR5 |
| Model Number | 1060218 |
| Available Sizes | 4.0-11.0 |
| Available Widths | Fit 2 (Standard) |
| (Note: All products are independently weighed and measured at IW Hockey with a 5% variance.) | |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| 3D Lasted Curv Composite Boot Top-tier material composition that delivers some of the industry's best performance, durability and heat molding capabilities. | |
| New (Fit 2) Medium Profile 3D Fit Through over 800,000 3D foot scans, Bauer created a more anatomically-fitting toe cap for a better foot-to-rink connection. LEARN MORE |
| BOOT | |
|---|---|
| Construction | 3D-Lasted |
| Material | Curv Composite |
| Heatmoldable | Yes |
| Tongue | 48oz Pro Felt with Comfort Padding |
| Tendon Guard | Injected Plastic |
| Facing | Injected Plastic One-Piece |
| Laces | Unwaxed |
| Midsole | TPR Plastic |
| Outsole | Composite |
| LINER | |
|---|---|
| Lining Material | Hydrophobic Grip |
| Abrasion Reinforcement | Yes |
| Collar Padding | Yes |
| Ankle Padding | Memory Foam |
| Footbed | FormFit+ Foam |
| CHASSIS | |
|---|---|
| Construction | One-Piece HiLo |
| Material | CNC Aluminum |
| WHEELS | |
|---|---|
| Model | Labeda Millenium Signature |
| Recommend Surface | Sport Court |
| Hardness | 74A |
| Construction | Dual-Durometer |
| Urethane | Standard |
| Hub Size | 608 |
| WHEEL CONFIGURATION | |
|---|---|
| Sizes 4.0-5.5 | (2) 72mm (2) 68mm |
| Sizes 6.0-12.0 | (2) 80mm (2) 76mm |
| BEARINGS | |
|---|---|
| Brand | Hi-Lo |
| Rating | Swiss |
| Serviceable | No |
| Axle | Bauer Square Flush 2-Piece 6mm |
| MANUFACTURER WARRANTY | |
|---|---|
| Boot | 90 Days |
| Chassis | 1 Year |
| Contact | info@icewarehouse.com |
Videos
Sizing Chart
| BAUER GENERAL SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Sizes 4.0 - 5.5 Generally, these skates fit 1.0 size down from your regular shoe size. | |
| Sizes 6.0 and Up Generally, these skates fit 1.5 sizes down from your regular shoe size. |
| INTERMEDIATE - BAUER SKATE SIZING CHART | |||
|---|---|---|---|
| Bauer Size | Length in CM | US Men's Shoe Size | US Women's Shoe Size |
| 4.0 | 23.5 | 5.0 | 6.5 |
| 4.5 | 23.9 | 5.5 | 7.0 |
| 5.0 | 24.3 | 6.0 | 7.5 |
| 5.5 | 24.7 | 6.5 | 8.0 |
| 6.0 | 25.1 | 7.5 | 9.0 |
| 6.5 | 25.5 | 8.0 | 9.5 |
| SENIOR - BAUER SKATE SIZING CHART | |||
|---|---|---|---|
| Bauer Size | Length in CM | US Men's Shoe Size | US Women's Shoe Size |
| 7.0 | 26.0 | 8.5 | 10.0 |
| 7.5 | 26.4 | 9.0 | 10.5 |
| 8.0 | 26.8 | 9.5 | 11.0 |
| 8.5 | 27.2 | 10.0 | 11.5 |
| 9.0 | 27.7 | 10.5 | 12.0 |
| 9.5 | 28.1 | 11.0 | 12.5 |
| 10.0 | 28.5 | 11.5 | 13.0 |
| 10.5 | 28.9 | 12.0 | 13.5 |
| 11.0 | 29.4 | 12.5 | 14.0 |
| HELPFUL ARTICLES | |
|---|---|
| How to Find Your Skate Size | |
| How to Select a Roller Hockey Skate | |
| How to Fit a Hockey Skate |