Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
Powerslide Tau 90 Skates. Powerslide's flagship freestyle boot got some upgrades! An incredibly light compression molded carbon shell is now heat moldable and with better, more comfortable padding. Packaged with Nexus Rocker trinity mount frames and 90mm 85A Spinners (reinforced hubs for jumping and sliding) to be freestyle ready (Wicked Japan Bearings). MyFit SPC integrated lining is more comfortable than previous models. The Tau is stiff, but slightly more forgiving than the Evo.
Trinity mount combined with being a tri-skate, means freestyle slalom skaters can now enjoy the benefits of large 90mm wheels without sacrificing control and agility (frame size depends on skate size - see spec). They are faster, smoother and simply better. No brake compatibility for Nexus Rocker Frame, but the boots are compatible with any trinity mount frame from Powerslide.
Sizing Tip:
Unisex model based on US Men's sizing
| Skate Type | Freestyle Slalom, Urban |
|---|---|
| Skill Level | Advanced and Expert |
| Weight | 1344g (US 7.0 EU 40) |
Specifications
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Hybrid Carbon |
| Cuff | Medium |
| Liners | MyFit SPC - Not Removable |
| Heat Moldable | Yes |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Ratchet Buckle Standard Lacing |
| Mounting | Trinity |
| FRAMES | Nexus Rocker |
|---|---|
| Material | CNC Extruded Aluminum |
| Mounting | Trinity |
| Length | Coming Soon |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Stock Wheel Setup | 3x90mm |
| Max Wheel Size | 90mm |
| Axles | Single Axle - 8mm - AL 7075 Rocker Double Axle - 8mm - Steel |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Spinner 90mm 88A |
| Bearings | Wicked ABEC9 |
| Brake | Not Included - No Compatibility Due to Rockered Frames |
| Axle for Brake Removal | Not Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 908266 |
| Time | 2 Years |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| POWERSLIDE TAU SKATE SIZING CHART Unisex Model Based on US Men's Sizing *Not true to size* |
||||
|---|---|---|---|---|
|
TAU |
CM |
Fits Like |
Fits Like US Women's |
EU |
| 5.0 | 24.3 | 6.0 | 7.0 | 38 |
| 6.0 | 25.0 | 7.0 | 8.0 | 39 |
| 7.0 | 25.7 | 7.5 | 8.5 | 40 |
| 7.5 | 26.4 | 8.0 | 9.0 | 41 |
| 8.0 | 27.1 | 9.0 | 10.0 | 42 |
| 9.0 | 27.8 | 10.0 | 11.0 | 43 |
| 10.0 | 28.5 | 10.5 | 44 | |
| 11.0 | 29.1 | 11.0 | 45 | |
| 12.0 | 29.8 | 12.0 | 46 | |
Previous Feedback
From: Victor
Mexico