Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Rollerblade Macroblade 84 Men's Skates are a quality meets comfort skate. They make recreational skating feel effortless with a supportive structure and no break-in time necessary. New engineered mesh is as comfortable as a sock and has plenty of ventilation with padding that feels great. Sizing is easy with each pair covering a full-size range (i.e. 8.0-8.5) with footboard sizers that can reduce or add volume within. The tongue and ankle padding form around your foot and give a comfortable wrap with standard lacing, 45-degree velcro straps, and the cuff buckle.
The higher cuff provides lateral support and stability, with a good amount of flex. Low-profile aluminum frames (not removable or adjustable) help the skater balance and are very durable. 84mm 84A wheels are excellent for outdoor skating with a good amount of maneuverability and resilience to tougher conditions. Inside those wheels, SG7 bearings perform well and keep your speed at a manageable pace.
If you are looking for a specific part, check out the Macroblade 84 Components List.
| Model Year | 2023-2024 |
|---|---|
| Skate Type | Recreational, Cross-Training |
| Skill Level | Beginner and Intermediate |
| Weight | 1445g |
Specifications
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Molded Plastic |
| Cuff | High |
| Liners | Fixed - Not Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Velcro Strap Standard Lacing |
| Mounting | Monocoque |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Mounting | Monocoque |
| Length | 10.4” Axle to Axle (265mm) 11” Axle to Axle (280mm) Sizes 11-13 |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x84mm |
| Max Wheel Size | 84mm |
| Axles | Rollerblade Two-Piece Omega 8mm Axles |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Rollerblade 84mm 84A |
| Bearings | Rollerblade SG7 |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 07370800749 |
| Time | 6 Months |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | Vietnam |
Videos
Sizing Chart
| ROLLERBLADE GENERAL SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Ordering a skate in your normal shoe size works for most people. To obtain the most accurate skate size and to check for a proper fit, follow our instruction guidelines using the Helpful Articles in the chart below. For extra room or wider feet, Rollerblade recommends adding .5cm to your foot length. |
| ROLLERBLADE MACROBLADE SKATE SIZING CHART | ||
|---|---|---|
| Skate Size | Foot Length (cm) | Foot Length (EU) |
| 6.0 - 6.5 | 24 - 24.5 | 38 - 38.5 |
| 7.0 - 7.5 | 25 - 25.5 | 39 - 40 |
| 8.0 - 8.5 | 26 - 26.5 | 40.5 - 41 |
| 9.0 - 9.5 | 27 - 27.5 | 42 - 42.5 |
| 10.0 - 10.5 | 28 - 28.5 | 43 - 44 |
| 11.0 - 11.5 | 29 - 29.5 | 44.5 - 45 |
| 12.0 - 12.5 | 30 - 30.5 | 45.5 - 46 |
| 13.0 - 13.5 | 31 - 31.5 | 47 - 47.5 |
| HELPFUL ARTICLES | |
|---|---|
| How to Find Your Skate Size | |
| How to Fit an Inline Skate | |
| IW Learning Center |