Rollerblade Blank CT Cameron Talbott Pro
Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Rollerblade Blank Cameron Talbott CT Pro Team Skates are unlike any Blank Skates before them with the TB64 4x64 Frames. They also feature matching Blank CT Liners with graphics that match the boots. CT is from a small town in Montana and is now a big time pro.
Cameron Talbott is an all-star skater with an incredible story, so it is great so see Rollerblade Blank team up with to create these beauties. Blank has great design features with an anatomical shell design, improved cuff wrap and an easy open and close function with the cuff buckles. The shell integrates with the soulplate allowing the frame to mount directly to the to the boot shell. Those frames are Blank TB64 UFS Frames with an H-Block designed for flat-rocker skating (skating eight 64mm wheels) while protecting the 2nd and 3rd wheels from getting hung up when doing grinds. TB64 Frames are fast and maneuverable for an amazing skating experience combined with elite-performing urethane of Hydrogen 64mm 92A Wheels (poured in the USA) and TwinCam ILQ9 Classic Plus Bearings. Inside are Blank CT Liners with graphics to match the boots, featuring a rubber outsole, silicone heel strips, stretch toe, integrated lacing, and PSI Plus footbed cradles for support. Footboard sizes come with to adjust volume within the boot from full to half size. Blank skates are pro level skates that are to be enjoyed by all whether skating street or park.
If you are looking for a specific part, check out the Blank CT Components List.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Skate Type | Aggressive |
| Skill Level | All |
| Weight | 2125g (US 8.0 - 8.5 EU 40.5 - 41.0) |
Specifications
KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
Footboard Sizer |
| BOOTS | Blank |
|---|---|
| Type | Aggressive |
| Construction | Glass-Fiber Reinforced Plastic |
| Liners | Blank Rubber Outsole Silicone Heel Strips Stretch Toe Integrated Lacing Footboard Sizer |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45-Degree Velcro Strap Standard Lacing |
| FRAMES | |
| Name | Blank TB64 UFS Frame |
| Material | Glass-Reinforced Nylon |
| Mounting | UFS |
| Length | Sizes 6.0 - 9.5 240mm Sizes 10.0 - 12.5 270mm |
| Removable | Yes |
| Adjustable | No - UFS shell |
| Stock Wheel Setup | 8x64mm |
| Max Wheel Size | 64mm (Minimum 60mm with TB64 Frame) |
| Axles | One-Piece Blank Axle 8mm |
| COMPONENTS | |
| Wheels | Hydrogen Blank 64mm 92A Wheels |
| Wheel Setup | 8x64mm |
| Wheel Hardness | 92A |
| Brake | N/A |
| Axle for Brake Removal | N/A |
| Skate Tool | Included 4mm Hex |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
| Model Number | 06844400101 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| ROLLERBLADE BLANK INLINE SKATE SIZING CHART | ||||
|---|---|---|---|---|
BLANK SIZE | CM | US Men's | US Women's | EU |
| 6.0 - 6.5 | 24.0 - 24.5 | 6.0 - 6.5 | 7.0 - 7.5 | 38.0 - 38.5 |
| 7.0 - 7.5 | 25.0 - 25.5 | 7.0 - 7.5 | 8.0 - 8.5 | 39.0 - 40.0 |
| 8.0 - 8.5 | 26.0 - 26.5 | 8.0 - 8.5 | 9.0 - 9.5 | 40.5 - 41.0 |
| 9.0 - 9.5 | 27.0 - 27.5 | 9.0 - 9.5 | 10.0 - 10.5 | 42.0 - 42.5 |
| 10.0 - 10.5 | 28.0 - 28.5 | 10.0 - 10.5 | 11.0 - 11.5 | 43.0 - 44.0 |
| 11.0 - 11.5 | 29.0 - 29.5 | 11.0 - 11.5 | 44.4 - 45.0 | |
| 12.0 - 12.5 | 30.0 - 30.5 | 12.0 - 12.5 | 45.5 - 46.0 | |