Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Roces M12 Lo Plus Spassov Inferno Skates are some of the most anticipated M12 skates to date with a fire color way and RL2 liners that outperform other stock liners. The M12's are great and the M12 Plus Inferno is fire with upgrades all around.
The RL2 liners are heat-moldable and feature comfortable elements including a slim neoprene toe and asymmetrical anatomical ankle padding as well as practical features like the non-slip inner grip, outsole grip, reinforced stitching on the tongue and carry strap and top lacing to completely secure your ankles. The aluminum Memory Cuff Buckle is notorious for being one of the best little features as you can get your skates on and off quickly without moving the buckles positioning around.
The M12 boots were made consciously with a bio-based high grade polyurethane which feels supportive in a lower-cut cuff. RF1 UFS mount frames are also an upgrade from former M12's with a tapered design that is very strong in polyamide and fiberglass. They hold 60mm 92A Wheels with central grinding wheels (anti-rocker) on each skate and ABEC9 bearings for a smooth roll.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Skate Type | Aggressive |
| Skill Level | All Levels |
| Weight | 1555g (US 9 EU 42) |
| Sizing Tip |
Unisex model based on US Men's sizing Order 1 size large. Runs small and narrow. |
Specifications
| BOOTS | M12 Lo |
|---|---|
| Construction | Bio-Based High Grade Polyurethane |
| Cuff | Low |
| Liners | Removable - RL2 |
| Heat Moldable | Yes |
| Closures | Aluminum Memory Buckle Standard Lacing |
| Mounting | UFS |
| FRAMES | RF1 |
|---|---|
| Material | Glass Fiber Reinforced Polyamide |
| Mounting | UFS |
| Length | 9.8" Axle to Axle (249mm) |
| Removable | Yes |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 2x60mm 2xAnti-Rocker Wheels |
| Max Wheel Size | 60mm |
| Axles | Two-Piece 8mm Axles (See Roces Inline Skate Axle for Replacements) |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Roces 60mm 92A Central Grinding Wheels |
| Bearings | ABEC9 |
| Brake | N/A |
| Axle for Brake Removal | N/A |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 10131700001 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | Italy |
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| ROCES M12 LO SKATE SIZING CHART Unisex model based on US Men's Sizing Runs small. Order 1 size larger than normal. | ||||
|---|---|---|---|---|
M12 | WOMEN'S | CM | SHELL | EU |
| 6.0 | 7.0 | 25.0 | 6 | 39 |
| 7.0 | 8.0 | 25.5 | 6 | 40 |
| 8.0 | 9.0 | 26.0 | 8 | 41 |
| 9.0 | 10.0 | 27.0 | 8 | 42 |
| 10.0 | 11.0 | 28.0 | 10 | 43 |
| 10.5 | 28.5 | 10 | 44 | |
| 11.0 | 29.0 | 11 | 45 | |
| 12.0 | 29.5 | 11 | 46 | |
| 13.0 | 30.5 | 14 | 47 | |
| 14.0 | 31.0 | 14 | 48 | |
| 15.0 | 31.5 | 14 | 49 | |