Roces Dogma Domestic Punk 2.0 Spassov Pro
Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Roces Dogma Domestic Punk 2.0 Spassov Pro Aggressive Skates are Bobi Spassov's second signature skates carrying on the name of domestic punk. It uses the M12 Lo Boots with a new skin called DOGMA. The M12 Lo is a low-profile, narrow-fitting boot that is easy to control and lightweight. The Lo cuff allows for a little more range of motion than the standard M12.
The boots are made of bio-based high-grade polyurethane, and the liners are made sustainably with recycled lining and padding. A gold aluminum memory buckle with matching colored eyelets makes for perfect accents. UFS mount glass-fiber-reinforced polyamide frames come with 60mm 92A wheels in an anti-ricker setup (two smaller wheels on inside positions).
Runs small and narrow - We recommend ordering 1 size larger than foot measurement.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Model Year | 2022 |
| Skate Type | Aggressive |
| Skill Level | All Levels |
| Weight | Coming Soon |
Specifications
| BOOTS | M12 Lo with Skin |
|---|---|
| Construction | Bio-Based High-Grade Polyurethane |
| Cuff | Low Cuff |
| Liners | Removable Recycled Padding Recycled Liners |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Aluminum Memory Buckle Standard Lacing |
| Mounting | UFS |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Glass Fiber Reinforced Polyamide |
| Mounting | UFS |
| Length | 9.8” Axle to Axle (249mm) |
| Removable | Yes |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 2x60mm 2xAnti-Rocker Wheels |
| Max Wheel Size | 62mm Flat |
| Axles | Two-Piece 8mm Axles (See Roces Inline Skate Axle for Replacements) |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Roces Team 60mm 92A |
| Bearings | ABEC5 |
| Brake | N/A |
| Axle for Brake Removal | N/A |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | R12SP22 |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | Italy |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure both feet with socks similar to those in which you intend to skate. Then use the measurement of the longest point and reference the model-specific size chart to determine size. How to Measure Your Feet for Skates. | |
| Proper fit has the toes not being cramped against the front. Toes may slightly brush the front as heels will settle back when in the skating position. Try on skates indoors while in a seated position. Lace and buckle both skates, tap your heels to the floor, and then stand and bend your knees to simulate the skating position. How to Try on Inline Skates for Fit. | |
| M12's boots are NOT true to size. They run a bit small and fit narrow. Add .5cm to your foot measurement to determine size - More if having wide feet. If between sizes after adding to your measurement, round up to the next largest size. |
| M12 Size | CM | EU |
|---|---|---|
| 4.0 - 5.0 | 21.5 - 22.5 | 36 - 38 |
| 6.0 | 25.0 | 39 |
| 7.0 | 25.5 | 40 |
| 8.0 | 26.0 | 41 |
| 9.0 | 27.0 | 42 |
| 10.0 | 28.0 | 43 |
| 10.5 | 28.5 | 44 |
| 11.0 | 29.0 | 45 |
| 12.0 | 29.5 | 46 |
| 13.0 | 30.5 | 47 |
| 14.0 | 31.0 | 48 |
| 15.0 | 31.5 | 49 |