Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Razors Loca x Tais Colares Pro Skates are a smaller and slimmer fitting Shift boot with Reign x Loca V3 liners. Tais is originally from Brazil, but shacks up in NorCal. She is a bright spot in the skating industry and quickly making a name for herself. She also has a nice little writeup in BeMag.
This is the first Pro Loca Skate from Razors. It comes in just two shell sizes (XS 4.0-5.0 and SM 6.0-7.0) making it easy to change out liners if needing to make size adjustments. They are perfect for any skater with feet in this size range. The "buckle stash" helps to keep the buckles protected recessed behind plastic extensions on the cuff. Below are removable Reign V3 Liners in white with a turquoise. Shift/SL heel pads are there to help absorb the shock from landing those big gaps. The Loca Pro then comes with replaceable Diamond Soul Frames, Ground Control FLT3 Frames, Ground Control 60mm 90A Turbine Wheels (anti-rocker setup) and hockey style laces.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Model Year | 2024 |
| Skate Type | Aggressive |
| Skill Level | All |
| Weight | TBD |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| Universal Frame System (UFS) Is a mounting system that gives you plenty of opportunities when it comes to varying your setup and pairing different frames and boots. |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Molded Plastic |
| Cuff | High |
| Liners | Reign x Loca V3 Liner, Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Plastic Cuff Buckle Standard Lacing |
| Mounting | UFS |
| FRAMES | |
|---|---|
| Frame Type | Ground Control FLT3 |
| Material | Reinforced Plastic |
| Mounting | UFS |
| Length | 10.0" Axle to Axle (254mm) |
| Removable | Yes |
| Adjustable | No |
| Axles | Ground Control 8mm Sickle |
| Brake | N/A |
| Brake Axle | N/A |
| WHEELS | |
|---|---|
| Model | Ground Control Lite |
| Size | (2) 60mm (2) 42mm Anti-Rocker |
| Hardness | 90A |
| Bearings | SG3 |
| MANUFACTURER WARRANTY | |
|---|---|
| Model Number | 10RSLT |
| Contact | Inline Warehouse |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure both feet with socks similar to those in which you intend to skate. Then use the measurement of the longest point and reference the model-specific size chart to determine size. How to Measure Your Feet for Skates. | |
| Proper fit has the toes not being cramped against the front. Toes may slightly brush the front as heels will settle back when in the skating position. Try on skates indoors while in a seated position. Lace and buckle both skates, tap your heels to the floor, and then stand and bend your knees to simulate the skating position. How to Try on Inline Skates for Fit. |
| RAZORS LOCA SIZING CHART | ||
|---|---|---|
| Loca Size | UK | EU |
| 4.0 | 3 | 37 |
| 5.0 | 4 | 38 |
| 6.0 | 5 | 39 |
| 7.0 | 6 | 40 |
| 7.5 | 6.5 | 40.5 |