Powerslide Phuzion Argon 110
Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Powerslide Phuzion Argon 110 Men's Inline Skates in Cement has advanced features with a strong design. When you step into the MYFIT Recall liners you will feel the memory foam form to the shape of your foot yet hold true to keep a performance fit. The extra padding around your ankles will add support and make it more comfortable to stride with the cuff.
The Trinity X mounting offers more ways to adjust your mounting so that you can improve your power transfer, turns, and ankle corrections. Light and responsive aluminum frames are ready for an intense workout. They are removable, making the Phuzion compatible with any trinity mount frame if wanting to change wheel size/configuration later. 110m wheels with 85A hardness will smooth out your path from feeling any cracks and bumps. Making it the perfect skate to go on a long ride with a friend or have an intense workout.
Sizing Tip:
Unisex model based on US Men's sizing
| Model Year | 2022 |
|---|---|
| Skate Type | Cross-Training |
| Skill Level | Intermediate and Better |
| Weight | 1650g US8.0 EU41 |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| Trinity X Mounting The combination of the 'along' mounting block of the boot with the 'across' mounting slot of the frame. This allows for frame adjustment both laterally (7mm) and front to back (8mm) to individual preference and/or to correct ankles from wanting to roll (pronation/supination). Trinity frames mount at three points with two off-set winged mounts under the ball of the foot that creates a channel for the wheels to lower the skate, adding stability and power at push-off. | |
| HABS Height Adjustable Brake System An easy and secure brake that allows for the brake pad to adjust up and down to prolong the life of the rubber. A rear axle that is threaded at both ends allows for the installation and removal of the brake with four outer screws that eliminate having to remove the axle or wheel. |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Softboot Wheat Reinforced Recycled (30%) Plastic |
| Cuff | High |
| Liners | Fixed Liner MyFit Recall Memory Fit |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45° Micro Adjustable Force Ratchet Buckle Standard Lacing |
| Mounting | Trinity 3-Point |
| FRAMES | Powerslide Elite |
|---|---|
| Material | ADC10 Aluminum |
| Mounting | Trinity X |
| Length | 10.6" 270mm |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Stock Wheel Setup | 3x110mm |
| Max Wheel Size | 110mm |
| Axles | One-Piece 8mm, 4mm Hex (50020) |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Powerslide Phuzion 110mm 83A |
| Bearings | Wicked ABEC9 |
| Brake | Included - HABS Brake S/M (907031) |
| Axle for Brake Removal | Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | 940686 |
| Time | 2 Years |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES |
|
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| POWERSLIDE PHUZION SKATE SIZING CHART Unisex Model Based on US Men's Sizing |
||||
|---|---|---|---|---|
|
PHUZION |
CM |
US Men's |
US Women's | EU |
| 5.5 | 23.6 | 5.5 | 6.5 | 37 |
| 6.0 | 24.2 | 6.0 | 7.0 | 38 |
| 7.0 | 24.8 | 7.0 | 8.0 | 39 |
| 7.5 | 25.5 | 7.5 | 8.5 | 40 |
| 8.0 | 26.1 | 8.0 | 9.0 | 41 |
| 9.0 | 26.8 | 9.0 | 10.0 | 42 |
| 10.0 | 27.5 | 10.0 | 11.0 | 43 |
| 10.5 | 28.2 | 10.5 | 11.5 | 44 |
| 11.0 | 28.9 | 11.0 | 45 | |
| 12.0 | 29.6 | 12.0 | 46 | |
| 12.5 | 30.3 | 12.5 | 47 | |