Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The K2 Eddie BOA Kids Adjustable Skates are a great choice for young skaters just getting started! These skates feature K2's Original SoftBoots for a lightweight, sneaker-like fit that keeps things comfortable and supportive.
Instead of traditional laces, these skates use a BOA dial system for a quick and easy micro-adjustable fit that kids can tighten and loosen with no hassle. K2 Stability Plus cuffs provide a perfect blend of support, comfort, and flexibility while also keeping the skates feeling light.
72mm*/80A wheels with ABEC 3 bearings provide a smooth and stable roll that's great for learning while still offering enough speed for fun cruising. Durable, vibration-absorbing composite frames keep the skates low to the ground while improving balance and control.
Each Eddie skate expands across five individuals sizes per skate, so they can grow with your skater at the push of a button!
*For size Y11.0-2.0, standard wheel is size is 70mm. Frame can accommodate a maximum wheel size of 72mm.
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Skate Type | Recreational |
| Skill Level | Beginner |
| Weight | TBD |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| Push-Button Size Adjustment Sizing expands and contracts with the simple push of a button, with each skate expanding 5 individual sizes per skate. | |
| BOA® Fit System A steel cord tightens evenly around the foot for a precision fit and even on-the-fly adjustments. Lifetime guarantee. Push the dial in to spin and tighten. Pull dial out for quick release. |
| BOOTS | |
|---|---|
| Construction | Molded Plastic - Expandable |
| Cuff | Stability Plus Cuff |
| Liners | Soft - Ventilated Mesh |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Cuff Buckle 45 Degree Velcro Strap BOA® Fit System |
| Mounting | Monocoque |
| FRAMES | |
|---|---|
| Material | Dual Configured Composite |
| Mounting | Monocoque |
| Length | 9" Axle to Axle (228.6mm) |
| Removable | No |
| Adjustable | No |
| Stock Wheel Setup | 4x70mm (Size Y11-2) 4x72mm (Sizes 1-5 & 4-8) |
| Max Wheel Size | 72mm (Size 11-2) 76mm (Sizes 1-5 & 4-8) |
| Axles | Two-Piece 6mm |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | K2 70mm/72mm 80A |
| Bearings | ABEC 3 |
| Brake | Yes |
| Axle for Brake Removal | Not Included |
| Skate Tool | Not Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | SK262190 |
| Contact | Inline Warehouse |
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| Size | CM | EU |
|---|---|---|
| Y11.0 - 2.0 | 17.0 - 20.5 | 29 - 34 |
| 1.0 - 5.0 | 19.5 - 23.0 | 32 - 37 |
| 4.0 - 8.0 | 22.0 - 25.5 | 35 - 40 |