Overview
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
The Flying Eagle FBS Avian Skates in Black are a strong and fun option for urban freeskaters that want an easy breezy ride. The FASTBLADE frames have a rockered wheel setup to add agility and feel.
The Avian Skate uses a strong and shell with a good amount of ventilation holes and comfortable/removable liners that feel very sporty with mesh materials. The durable high-impact boots have riveted cuffs and built-in shock absorbers to make you feel stable and secure in the streets. Three closures secure the fit with an aluminum top buckle, 45-degree aluminum micro-adjustable buckles and standard lacing.
The boots use 2pt 165mm frame mounting so you can swap out with a wide variety frames whenever you'd like. CNC machined extruded aluminum FASTBLADE frames come in two different lengths depending on what size you get. They also come with two different wheel configurations with smaller wheels on the outer two axles and larger wheels on the inner two axles for a natural rocker at either 72x76x76x72mm for sizes EU 36-40 and 76x80x80x76mm for sizes EU 41-46.
| Skate Type | Urban |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate and Better |
| Weight | 1646g (US 8 EU 41) |
| Sizing Tip | Unisex model based on US Men's sizing. |
Specifications
| BOOTS | Avian |
|---|---|
| Construction | Molded Plastic Hard Shell with Vents |
| Cuff | Medium |
| Liners | Removable |
| Heat Moldable | No |
| Closures | Aluminum Cuff Buckle 45° Aluminum Micro-Adjustable Ratchet Buckle Standard Lacing |
| Mounting | 165mm |
| FRAMES | Fastblade |
|---|---|
| Material | CNC Machined Extruded Aluminum |
| Mounting | 165mm, 180mm |
| Length | US 4.5-7.5 EU 35-40 - 231mm US 8.0-12.0 EU 41-46 - 243mm |
| Removable | Yes |
| Adjustable | Laterally |
| Stock Wheel Setup | US 4.5-7.5 EU 36-40 - 72x76x76x72mm US 8.0-12.0 EU 41-46 - 76x80x80x76mm |
| Max Wheel Size | US 4.5-7.5 EU 36-40 - 72x76x76x72mm US 8.0-12.0 EU 41-46 - 76x80x80x76mm |
| Axles | 4 - One-Piece 8mm Aluminum Axles |
| COMPONENTS | |
|---|---|
| Wheels | Flying Eagle SHR 85A |
| Bearings | ABEC7 |
| Brake | Not Included |
| Axle for Brake Removal | Not Included |
| Skate Tool | Included |
| MANUFACTURER and WARRANTY INFORMATION | |
|---|---|
| Model Number | FBS AVIAN BK |
| Time | 1 Year |
| Contact | Inline Warehouse |
| Country of Origin | China |
Videos
Sizing Chart
| GENERAL INLINE SKATE SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Measure feet with socks on and then reference the model-specific sizing chart. How to Measure Your Feet for Skates How to Try on Skates for Fit How to Choose an Inline Skate |
| FLYING EAGLE FBS AVIAN INLINE SKATE SIZING CHART Unisex model based on US Men's Sizing | |||
|---|---|---|---|
FBS AVIAN | Mondo (CM) | UK | EU |
| 4.0 - 5.0 | 23.0 - 23.5 | 3.5 - 4.0 | 37 - 38 |
| 6.0 - 7.0 | 24.0 - 25.0 | 5.0 - 6.0 | 39 - 40 |
| 7.5 - 8.0 | 25.5 - 26.0 | 6.5 - 7.0 | 41 - 42 |
| 9.0 - 9.5 | 27.0 - 27.5 | 8.0 - 8.5 | 43 - 44 |
| 10.0 - 11.0 | 28.0 - 29.0 | 9.0 - 10.0 | 45 - 46 |