The Bauer Vapor X3.5 Skates are an excellent choice for the casual or new-to-hockey player looking for a game-ready skate! The X3.5 even comes with HiLo Street wheels that are prepared to hit rough outdoor surfaces like asphalt and concrete.
Playing Style
Fit Profile
Level of Play
Playing Style
-
Power-Focused Playing Style
This style suits players who thrive on generation strong, top end speed through longer and forceful strides. They come with a stiffer boot that efficiently transfers energy into the rink for maximum power with every stride.Acceleration-Focused Playing Style
For players who rely on quick bursts of speed and agile movements to dominate the game, this type of skate is ideal. These offer a moderately stiff boot that balances support with mobility. These these skates, you can swiftly change direction, make sudden moves and accelerate rapidly.
Fit Profile
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is available in or can be molded to different fit profiles.
Low Profile Fit
Narrow forefoot, narrow heel pocket, shallow instep depth and low overall volume.
Medium Profile Fit
Medium forefoot, medium heel pocket, medium instep depth and medium overall volume.
Shop All Medium Profile Skates
High Volume Fit
Wide forefoot, wide heel pocket, deep instep depth and high overall volume.
Level of Play Definitions
-
If multiple categories are selected, it indicates the skate is suitable for multiple levels of play.
Recreational-Level Skates
Built for the new-to-hockey player or casual skaters that are looking for an affordable option. These are great starter skates, especially for youth players.
Shop All Recreational Skates.Performance-Level Skates
Designed for players who are confident in their skating stride and are ready to take their performance to the next level. These players are on the rink 1-2 times a week playing mid-to-high level hockey.
Shop All Performance Skates.Elite-Level Skates
Engineered for the best performance, protection, durability and comfort. These players are usually on the rink three times or more a week and are playing high-level hockey.
Shop All Elite Skates.
Cut Protection Level
-
This is the general level of protection against cuts.
- Minimum: Basic protection suitable for competitive play
- Standard: Balanced protection for intense gameplay. Protects against more severe cuts.
- Maximum: Highest level of cut resistance for elite gameplay. Ideal for competitive adult hockey and designed for the biggest and fastest players.
ANSI Rated Cut Level
-
Measures the actual cut resistance of materials based on the ANSI/ISEA 105 standard.
ANSI Level Description Grams of Force N/A No specific cut resistance rating provided by the manufacturer. N/A A1 Minimal protection; withstands light cuts. 200-499 A2 Lower-level protection; resists slightly heavier cuts. 500-999 A3 Low-level protection; suitable for competitive play. 1,000-1,499 A4 Standard protection; defends against significant cuts. 1,500-2,199 A5 Elevated protection for intense play. 2,200-2,999 A6 Extra protection for faster, higher-impact play. 3,000-3,999 A7 Ultra-high protection. 4,000-4,999 A8 Premium protection for all levels of play and ages. 5,000-5,999 A9 Top-tier cut resistance for ultimate protection. 6,000+
Certifications
-
Indicates compliance with safety standards and regulations for hockey gear.
- USA Hockey: Approved for play under USA Hockey regulations. Ensures gear meets safety standards for organized play in the United States.
- BNQ: Certified by the Bureau de Normalisation du Quebec for cut-resistant hockey gear. Required for players in Canadian Minor Hockey leagues to ensure on-ice safety.
- CE: Meets European safety standards for protective equipment. Designed for compliance with regulations across European leagues and recreational play.
Right out of the box, players will experience an extra-plush and comfy fit with large ankles pads and a soft liner. These both sit inside the 3D Poly Carb boot that was designed to make learning to skate or playing a casual game as easy, fun and pain-free as possible.
| OVERVIEW | |
|---|---|
| Level of Play | Recreational |
| Fit Profile | Low |
| Weight | 1,312 grams (Size 9) |
| Heritage | New |
| Model Number | 1060231 |
| Available Sizes | 1.0-12.0 |
| Available Widths | R (Regular) |
| (Note: All products are independently weighed and measured at IW Hockey with a 5% variance.) | |
Specifications
| KEY TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| 3D Poly Carb Boot Specifically designed for the casual or recreational player that needs additional boot flex for comfort and ease of use. | |
| Pro Stock 40oz Tongue Stay protected and comfortable all-game long with the pro-inspired thick felt and foam reinforcement. |
| BOOT | |
|---|---|
| Construction | 3D Injection |
| Material | Poly Carb |
| Heatmoldable | Yes |
| Tongue | Pro Stock 40mm |
| Tendon Guard | Standard |
| Facing | Low Profile |
| Laces | Unwaxed |
| Midsole | High-Strength Nylon |
| Outsole | High-Strength TPU |
| LINER | |
|---|---|
| Lining Material | Microfiber |
| Abrasion Reinforcement | No |
| Collar Padding | No |
| Ankle Padding | Standard Foam |
| Footbed | Standard |
| CHASSIS | |
|---|---|
| Construction | Two-Piece HiLo |
| Material | Steel |
| WHEELS | |
|---|---|
| Model | HiLo Street |
| Recommend Surface | Concrete, Aslphalt |
| Hardness | 82A |
| Construction | Single-Durometer |
| Urethane | Standard |
| Hub Size | 608 |
| WHEEL CONFIGURATION | |
|---|---|
| Sizes 1.0-2.5 | (2) 59mm (2) 68mm |
| Sizes 3.0-5.5 | (2) 72mm (2) 68mm |
| Sizes 6.0-12.0 | (2) 80mm (2) 76mm |
| BEARINGS | |
|---|---|
| Brand | Hi-Lo |
| Rating | Abec 5 |
| Serviceable | No |
| Axle | Bauer Square Flush 2-Piece 6mm |
| MANUFACTURER WARRANTY | |
|---|---|
| Boot | 90 Days |
| Chassis | 1 Year |
| Contact | info@icewarehouse.com |
Videos
Sizing Chart
| BAUER GENERAL SIZING GUIDELINES | |
|---|---|
| Sizes 1.0 - 5.5 Generally, these skates fit 1.0 size down from your regular shoe size. | |
| Sizes 6.0 and Up Generally, these skates fit 1.5 sizes down from your regular shoe size. |
| JUNIOR - BAUER SKATE SIZING CHART | |||
|---|---|---|---|
| Bauer Size | Length in CM | US Men's Shoe Size | US Women's Shoe Size |
| 1.0 | 21.0 | 2.0 | 3.5 |
| 1.5 | 21.4 | 2.5 | 4.0 |
| 2.0 | 21.8 | 3.0 | 4.5 |
| 2.5 | 22.2 | 3.5 | 5.0 |
| 3.0 | 22.6 | 4.0 | 5.5 |
| 3.5 | 23.1 | 4.5 | 6.0 |
| INTERMEDIATE - BAUER SKATE SIZING CHART | |||
|---|---|---|---|
| Bauer Size | Length in CM | US Men's Shoe Size | US Women's Shoe Size |
| 4.0 | 23.5 | 5.0 | 6.5 |
| 4.5 | 23.9 | 5.5 | 7.0 |
| 5.0 | 24.3 | 6.0 | 7.5 |
| 5.5 | 24.7 | 6.5 | 8.0 |
| 6.0 | 25.1 | 7.5 | 9.0 |
| 6.5 | 25.5 | 8.0 | 9.5 |
| SENIOR - BAUER SKATE SIZING CHART | |||
|---|---|---|---|
| Bauer Size | Length in CM | US Men's Shoe Size | US Women's Shoe Size |
| 7.0 | 26.0 | 8.5 | 10.0 |
| 7.5 | 26.4 | 9.0 | 10.5 |
| 8.0 | 26.8 | 9.5 | 11.0 |
| 8.5 | 27.2 | 10.0 | 11.5 |
| 9.0 | 27.7 | 10.5 | 12.0 |
| 9.5 | 28.1 | 11.0 | 12.5 |
| 10.0 | 28.5 | 11.5 | 13.0 |
| 11.0 | 29.4 | 12.5 | 14.0 |
| 12.0 | 30.2 | 13.5 | 15.0 |
| HELPFUL ARTICLES | |
|---|---|
| How to Find Your Skate Size | |
| How to Select a Roller Hockey Skate | |
| How to Fit a Hockey Skate |